Nowy Newsletter Plasterek.pl - Świadomość siebie [2015-07-23]

droga.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Świadomość - czyli odpowiednie proporcje tolerancji i asertywności

  • Zrób sobie coaching

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą

  • Do poczytania - „Coaching relacji z sobą i bliskimi"


Warto wiedzieć

świadomość1.jpgŚwiadomość

Świadomość to rama naszej osobowości. Zbyt wiotka rama nie utrzyma osobowości, a przy zbyt mocnym naprężeniu ramy osobowość może nie mieć szans na przebicie. Kto jest świadomy? Świadoma jest osoba, która doskonale rozumie, że jako ludzie jesteśmy różni, że zrozumienie tej różnorodności pozwala otworzyć się na nowe, na inne. Osoba świadoma wie, że w różnościach się odnajdujemy nie poprzez krytykowanie, eliminowanie czy piętnowanie, lecz poprzez tolerancję i asertywność. Świadomość to nie jest zawężenie typu: „mam takie cechy i koniec" - to stworzenie własnego dogmatu na swój użytek i ku utrapieniu innych. Ważną rzeczą jest umiejętność odróżniania bezmyślnego szufladkowania innych i narzucania im własnych przekonań. Niestety bycie świadomym w przekonaniu wielu osób przekłada się na definiowanie oczekiwań wobec innych, szczególnie osób z bliskiego otoczenia. A tymczasem nie ma świadomości bez otwartości i tolerancji na cechy innych.

„Świadomość" i „samoświadomość" to słowa, które ostatnimi czasy robią karierę. Niestety jest to kariera „gwiazdki", która błyszczy intensywnie acz krótko. Dzieje się tak, gdyż bardzo często ludzie mylą świadomość z własnymi bądź cudzymi przekonaniami. Często też świadomością bywa nazywane stereotypowe podejście do życia.

Mamy problem z akceptowaniem inności, a przecież akceptacja nie oznacza przyjmowania danej postawy. Akceptacja to odpowiednia proporcja tolerancji i asertywności. Aby cokolwiek zmienić w sobie, muszę to zaakceptować i ocenić na ile jest to dla mnie ważne. A co gdy chcemy zmienić kogoś innego? Po pierwsze nie da się. Po drugie ktoś może się zmienić tylko wtedy, gdy w nas zajdzie zmiana. A my możemy to zrobić, gdy zadamy sobie pytania: W jakim stopniu potrafię zaakceptować inność? Czego potrzebuję aby nauczyć się inność akceptować? Co mi przeszkadza w jej akceptacji?. Pytania te tworzą  świadomość, uczą nas jej. A zatem, czy jesteś gotowy na zadanie sobie takich pytań i szukania na nie odpowiedzi? Zachowania innych ludzi są często odpowiedzią na nasze zachowania. Prawo akcji i reakcji...

Jak wyrażasz własną świadomość? -  dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

świadomość.jpgZrób sobie coaching

W świecie zwierząt działanie bądź jego brak dyktuje instynkt. Człowiek oprócz pytania; Po co? dodaje; Co ja z tego będę miał? To co chcemy mieć staje się intencją. A świadomość mamy właśnie po to, aby decydować o naszych intencjach - chcę budować, czy chcę niszczyć? Chcę wychodzić na przeciw, czy chcę się odgradzać od innych?

Jeżeli stoisz w miejscu i mylisz własną świadomość z postrzeganiem przez innych lub ogranicza Cię krytyka z zewnątrz, to poświęć sobie kilkanaście minut i odpowiedz na pytania coachingowe. - kliknij, by przejść do ćwiczenia.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Problem

Witam, chciałabym znaleźć kogoś, komu mogłabym sie wygadać. Mam 16 lat i jestem w bardzo trudnej relacji. Nie jest to związek, ale coś bardzo bliskiego, co trudno opisać. Bardzo potrzebuje z kimś porozmawiać. Jeśli ktoś chciałby mi pomoc będę bardzo wdzięczna.


psychoterapia.jpg

 

Grupa - W psychoterapii

W temacie psychoterapii - kliknij, by dołączyć do grupy

 


Polecana literatura

coaching relacji z soba.jpg

Coaching relacji z sobą i bliskimi

KsiążkaCoaching relacji z sobą i bliskimi" jest formą dialogu pomiędzy autorkami: Małgorzatą Krawczak i Beatą Mąkolską, czytając ją możemy odnieść wrażenie, że uczestniczymy w rozmowie na temat temperamentu i jego wpływu na nasze życie. Rozmowa ta płynie wartkim strumieniem, co rusz do naszych uszu dociera jakiś smaczny kąsek. Ale żeby nie było tak prostu i aby ta rozmowa zasiała w nas ciekawość głębszego poznania siebie i relacji jakie tworzymy, co pewien czas dostajemy ćwiczenie, które skłania nas do chwili refleksji.  To trochę tak, jakbyśmy słuchając rozmowy dwóch osób od czasu do czasu byli zagadywani; a Ty co o tym myślisz? Oczywiście możemy pytanie zignorować, udać że nie słyszymy, ale przecież nie o to chodzi. Małgorzat Krawczak i Beata Mąkolska chcą nas do rozmowy wciągnąć, pobudzić do refleksji, zachęcić do odkrycia siebie. Coaching to odkrywanie, brak tu gotowych odpowiedzi. W zamian mnóstwo pytań i drogowskazów wytyczających drogę. Drogę bardzo osobistą, którą możemy wyznaczyć tylko my sami.


Dołącz do nas:

f_logo.jpg      logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów
Błąd podczas przetwarzania żądania - Plasterek.pl

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd podczas przetwarzania Twojego żądania. Zostaliśmy powiadomieni o problemie i postaramy się niezwłocznie go usunąć.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

-- Plasterek.pl

« Powrót