Operacja wymaga zalogowania

CZTERY MIŁOŚCI

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Cztery miłościCZTERY MIŁOŚCI

 

Autor: Clive Staples Lewis

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2010


Książek na temat miłości, naukowych rozpraw nad jej istotą czy filozoficznych dysput, starających się dotrzeć do istoty miłości, na naszym wydawniczym rynku jest bardzo dużo. W każdej księgarni „miłosne tomy" dumnie rozpierają się na półkach. Z racji majowego „tematu miesiąca" książek na temat miłości przeczytałam całkiem sporo. Jak dotychczas, największe wrażenie wywarła na mnie pozycja „Cztery miłości" Cliva Staplesa Lewisa. Pisarz ten znany jest Wam prawdopodobnie z cyklu fantazy „Opowieści z Narnii". Jednak oprócz beletrystyki pisał również eseje filozoficzno - religijne, do których prezentowana przez mnie książka właśnie należy.

C.S. Lewis dokonał rozróżnienia pomiędzy „miłością jako darem", a „miłością z potrzeby". Typowym przykładem miłości jako daru może być miłość człowieka, która mobilizuje go do pracy, oszczędzania i troski z myślą o przyszłym dobru rodziny, którego będzie mogła doświadczyć, kiedy jego już zabraknie. Natomiast miłość z potrzeby, to miłość która sprawia, że przestraszone dziecko pierwsze swoje kroki kieruje w stronę matki.

Miłość dar, to miłość która czerpie z miłości Boga, pierwotnej energii czy Siły Wyższej, jak niektórzy ją nazywają. Taka miłość jest początkiem, a zarazem celem każdej miłości z potrzeby. Miłości z potrzeby C.S. Lewis wyróżnia trzy: przywiązanie, przyjaźń i miłość erotyczną. Każda z nich może istnieć sama w sobie, ale najczęściej wzajemnie się przeplatają tworząc barwny kalejdoskop doświadczanych przez nas uczuć.

„Cztery miłości" to filozoficzny esej, ale jego prostota sprawia, że każdy bez wyjątku może po niego sięgnąć i jestem pewna, że odkryje w nim prawdziwe piękno miłości. Nie cukierkowej, nie takiej, która wymaga ponadludzkiego poświęcenia, ale takiej zwykłej, codziennej, pięknej w swej prostocie  i wzniosłej w swej naturze. Bo każda miłość w jakimś stopniu, jest zarówno darem, jak i potrzebą, wzrasta w nas, kiedy z radością umiemy ją przyjąć i z równie wielką radością ofiarować.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy