Operacja wymaga zalogowania

Jak dajesz, a jak przyjmujesz prezenty?

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl, foto:flickr.com, autor:asenat29

brak oceny

dawanie i branie - dwa bieguny jednego czynu


prezentPrezent ma wymiar nie tylko materialny, to również energia, którą dołączamy do przedmiotu. Wartością podarunku nie jest cena, ale wysiłek, jaki w niego włożymy. I tu owszem, wysiłkiem może być wysoka wartość prezentu, gdyż finanse, to też energia, a dzielenie się posiadanymi zasobami jest bardzo cenne. Kiedy możesz dać drogi prezent, ciesz się, że jesteś na takim etapie życia, gdzie możesz to uczynić; jeśli przyjmujesz drogi prezent, nie czuj się zawstydzony czy skrępowany, ciesz się, że jest ktoś, kto pragnął taki prezent Ci ofiarować. Wysiłkiem może być również czas, który przeznaczymy na poszukiwania odpowiedniego podarunku. Wysiłkiem może być także nasza cierpliwość, gdy w ofiarowany prezent, własnoręcznie wykonany, wkładamy kawałek siebie.

 

 

Dajesz prezenty bo chcesz być kochany

Jesteś osobą, która bez żalu wydaje na prezenty dla bliskich bardzo wiele, nawet jeżeli oznacza to, że znowu nie kupisz sobie nowej kurtki. Wprawdzie przed wyruszeniem do sklepów obiecujesz sobie, że tym razem pomyślisz także o sobie, ale kiedy już masz w rękach rzeczy, co do których jesteś pewny, że ucieszą rodzinę, zapominasz o tym.

Jesteś osobą, która uważa, że rodzina tylko wtedy będzie cię kochać i cenić jeżeli będziesz im dawać więcej niż brać. Ale tak nie jest. Podstawą dobrych relacji, jest zachowanie równowagi pomiędzy dawaniem, a braniem. Jest ona niezbędna, aby każdy w rodzinie czuł się potrzebny. Bo kiedy kupujemy prezent dla kogoś, czujemy się pożyteczni, dobrzy i wzmacniamy swoją samoocenę, co nie ma miejsca, kiedy tylko przyjmujemy podarki. Jeżeli więc zawsze więcej dajesz niż otrzymujesz, pozbawiasz tym samym swoich bliskich radości dawania i związanego z nim dobrego samopoczucia.


Dajesz prezenty praktyczne

Jesteś osobą, która zawsze wie czego komu w rodzinie brakuje, co się zepsuło, co jest niezbędne. Twoje prezenty są bardzo praktyczne: lek na wzmocnienie serca dla taty, nowy mikser dla mamy, książka do nauki angielskiego dla brata lub dziecka, ciepły sweter dla męża/żony...

Jesteś osobą bardzo racjonalną, twardo stąpasz po ziemi i wszystko masz pod kontrolą. Jednak twoim prezentom brakuje radości i spontaniczności. Oczywiście od czasu do czasu nie ma nic złego w praktycznych podarunkach, ale dobrze jest czasami pozwolić sobie na prezentowe szaleństwo. W Twoim poukładanym świecie nie dojdzie do trzęsienia ziemi, jeżeli raz na jakiś czas wprowadzisz do niego element beztroski, a dawanie prezentów jest ku temu świetną okazją.


Dajesz prezenty byle jakie

Jesteś osobą, która odkłada kupowanie prezentów na ostatnią chwilę. Ponieważ nie masz na ich zakup zbyt wiele czasu, kupujesz byle co, aby tylko było. Nie zastanawiasz się czy prezent przypadnie do gustu obdarowanej osobie, aby uniknąć większego rozczarowania, kupujesz zazwyczaj standardowe prezenty: pudełko czekoladek, perfumy, pluszowe maskotki...

Jesteś osobą, której dawanie nie jest najmocniejszą stroną. Powód nie leży jednak w skąpstwie czy niechęci do bliskich. Dawanie prezentów, to przede wszystkim budowanie relacji; niechęć wobec obdarowywania jest zatem próbą zachowania dystansu wobec bliskich. Ma to za zadanie pokazać, że jesteś osobą niezależną, która nie potrzebuje  niczyjej uwagi, ani troski. Pomyśl jednak, że dając prezent okazujesz obdarowanej osobie swoje uczucie, troskę i zainteresowanie. Jeżeli chcesz by inni okazywali Ci te uczucia, włóż w obdarowywanie trochę serca.


Dajesz prezenty z ogromną przyjemnością, ale przyjmujesz z niechęcią

Jesteś osobą, która z przyjemnością i zaangażowaniem kupuje prezenty innym, ale kiedy przychodzi do rozpakowania własnego  prezentu, z twoich ust padają słowa: „nie trzeba było kupować tak drogiego prezentu", „niepotrzebnie się tyle natrudziłeś".

Jesteś osobą, która nie potrafi przyjmować tego, co dają jej bliscy. Uważasz, że albo nie zasługujesz na prezenty, albo ofiarodawca ma jakieś ukryte intencje, ofiarując Ci podarunek. W obu przypadkach pozbawiasz siebie i swoich bliskich uczucia wdzięczności, które możesz odczuwać przyjmując prezent. Wdzięczność sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i mamy więcej energii, by radzić sobie z przeciwnościami losu. Im więcej w nas wdzięczności, tym więcej możemy dać z siebie innym. Postaraj się częściej mówić „dziękuję" i po prostu cieszyć się z prezentów.


Czy któryś z powyższych opisów pasuje do Ciebie?

Jeżeli nie, to najwidoczniej trudną sztukę dawania i przyjmowania prezentów opanowałeś doskonale i nie pozostaje mi nic innego, jak tylko serdecznie Ci pogratulować.

Jeżeli tak, to czeka Cię trochę pracy, ale jej efekt będzie wart Twojego wysiłku. Na następnej stronie znajdziesz kilka rad, dzięki którym dając lub przyjmując prezent poczujesz prawdziwą radość płynącą z obdarowywania (pamiętaj, że obdarowywanie to dawanie i branie - dwa bieguny jednego czynu).


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy