Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

brak oceny

Dzięń Dziecka ZaginionegoMIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

 

25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. Tego dnia Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych szczególnie pamięta o zaginionych dzieciach i zwraca uwagę na problem zaginięć wśród nieletnich.

Według statystyk policyjnych, co roku w Polsce ginie bez wieści około 3,5 tysiąca dzieci. W 2010 r. zaginęło 118 dzieci do lat 7, 436 dzieci w wieku 7-13 lat i 2915 nastolatków w wieku 14- 17 lat.

Przyczyną większości zaginięć małych dzieci jest brak właściwej opieki. Fundacja ITAKA ostrzega, by nie popełniać tak popularnych błędów, jak zostawianie wózka z dzieckiem pod sklepem czy pozwalanie kilkuletnim dzieciom na zabawę poza domem bez opieki. Warto by dziecko jak najwcześniej poznało swoje nazwisko oraz imiona rodziców. Musi też znać numery telefonów alarmowych.

Zaginięcia wśród nastoletnich dzieci najczęściej spowodowane są ucieczką z domu. By im zapobiegać  ITAKA zainaugurowała 21 maja, edukacyjno - profilaktyczny program „Nie uciekaj!", kierowany do nastolatków, a także ich rodziców i opiekunów. W ramach kampanii  promowany jest telefon 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka. Jest to całodobowy, bezpłatny numer, pod którym można zgłosić zaginięcie osoby nieletniej. Linia jest kierowana zarówno do rodziców, jak i nastolatków, które uciekły z domu.

Akcja „Nie uciekaj!" jest  obecna także w Internecie. Fundacja przygotowała nową odsłonę serwisu internetowego www.nieuciekaj.pl, zawierającego dwie oddzielne strefy: dla rodziców i opiekunów oraz nastolatków. Dzieci i nastolatki mogą uzyskać pomoc psychologa za pośrednictwem komunikatora oraz na czacie. ITAKA uruchomiła także we współpracy z portalem gazeta.pl forum eksperckie Ucieczki nastolatków, na którym psycholodzy ITAKI odpowiadają na pytania rodziców.

Aby skuteczniej trafić z przekazem kampanii do młodych osób,  program „Nie uciekaj!" będzie obecny także podczas sierpniowego przystanku Woodstock. Do połowy września zaś potrwa  kierowany do nastolatków konkurs fotograficzny „Moja przestrzeń".


NiezapominajkaW trakcie akcji fundacja zachęca do wsparcia działania telefonu 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka. Można to zrobić, kupując charytatywną poduszkę niezapominajkę Fundacji ITAKA, która jest dostępna w serwisie Allegro.

Partnerami kampanii „Nie uciekaj" są Telekomunikacja Polska - główny partner telefonu 116 000 oraz ZTM Warszawa. Honorowy patronat nad kampanią objęły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Policji, a patronat medialny sprawują „Newsweek", „Dziewczyna" „Popcorn" i „FLAVA Magazine".

 

O organizatorze kampanii

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją pozarządową, zajmującą się tematyką zaginięć. Prowadzi działania poszukiwawcze, oferuje wsparcie psychologiczne, prawne oraz socjalne dla rodzin zaginionych oraz realizuje działania profilaktyczne, których celem jest zmniejszanie liczby zaginięć. ITAKA prowadzi Bazę Danych Osób Zaginionych oraz bazę osób o nieustalonej tożsamości (NN), które są ogólnodostępne na stronie www.zaginieni.pl ITAKA działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Pomoc świadczy bezpłatnie.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy