Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

MÓJ CZARNY PIES. DEPRESJA

autor: Aneta Barta , źródło: Palsterek.pl

brak oceny

mój czarny piesMÓJ CZARNY PIES. DEPRESJA

 

Autor: Matthew Johnstone

Ilustrator: Matthew Johnstone

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2010

 

mój czarny pies1Czy o depresji można pisać w lekki prawie zabawny sposób? Tak, co udowodnił Matthew Johnstone pisząc swoją książkę pt. „Mój czarny pies. Depresja". Określenie depresji mianem czarnego psa autor zaczerpnął od samego Winstona Churchilla, który tak jak on zmagał się z ta chorobą. Książka swą formą przypomina publikację przeznaczoną dla dzieci. Przeglądając ją ma się wrażenie, że więcej w niej ilustracji niż treści. Jednak, kiedy przeczytamy teks umieszczony pod obrazkami zrozumiemy jak głębokie i trafne są to słowa. Autorowi udało się to co potrafią nieliczni. W niewielkiej ilości słów zawrzeć istotę tej ciężkiej choroby, jaką jest depresja. Książkę tę czyta się w kilka minut, ale kiedy dotrze do nas jej treść można ją oglądać przez kolejne godziny. Prowadzi nas przez symptomy choroby, życie z nią na co dzień, decyzję o podjęciu leczenia, aż po jej pokonanie. To optymistyczna pozycja, która pokazuje, że owszem walka z depresją jest ciężka, ale wygrana pewna i radosna.

 

Czarny pies pewnie już zawsze będzie częścią mojego życia. Lecz cierpliwością, humorem, wiedzą i dyscypliną nawet najgorszego Czarnego Psa można przywołać do nogi"

(fragment książki)

 

życie pod psemŻycie pod psem, który wabi się Depresja

 

Autor: Matthew i Ainsley Johnstone

Ilustrator: Matthew Johnstone

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2010

 

życie pod psem1To druga część przedstawione wyżej publikacji. Tym razem Matthew Johnstone poprosił o pomoc w jej napisaniu swoją żonę Ainsley. Uczynił tak, ponieważ książka ta przedstawia depresję z punktu widzenia opiekuna - osoby, która opiekuje się chorym na depresję. Opiekun to ktoś, kto żyje w cieniu czarnego psa. Czasami przygniata ją bardzo mocno, ciężarem codziennego życia, zmartwieniami i bezradnością. Jednak jest to ktoś, kto ma ogromny wpływ na proces powrotu chorego do zdrowia. Książka ta pokazuje co opiekun może zrobić, aby proces ten przebiegał sprawnie i aby samemu nie popaść w bagno depresji. Bo  depresja to nie choroba jednej osoby, dotyka ona całą rodzinę, a najbardziej osobę najbliższą. To na niej skupia się cały trud opieki, zapewnienie wsparcia i znoszenie złych humorów oraz złości chorego. Tak jak poprzednia część, ta również napisana jest w przejrzysty i czytelny sposób. Wraz z ilustracjami tworzy swoistego rodzaju poradnik, który dla osoby opiekującej się bliskim chorujący na depresję może być nieoceniony źródłem wskazówek i wsparcia.

 

„Czarny pies to straszne i frustrujące doświadczenie, ale jeśli będziecie trzymać się razem, wasz związek się wzbogaci i pogłębi" 

 (fragment książki)

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy