Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Z jakiej jesteś bajki?

autor: Aneta Barta

brak oceny

Z jakiej jesteś bajki?

(test ten kierujemy do żeńskiej części Plasterkowej społeczności)


Ukryte znaczenie baśni analizował już Zygmunt Freud. Również współcześnie wielu psychologów próbuje odkryć ich ukrytą symbolikę i wykorzystać ją w terapii, która pomaga ludziom lepiej zrozumieć samych siebie.

Zastanów się, która z baśniowych postaci przedstawionych poniżej jest Ci najbliższa. Każda z nich symbolizuje inny typ osobowości, wybierając jedną z nich poznasz swoje potrzeby i temperament.

 


Kopciuszek

Jedna z najstarszych baśni świata o pięknej i dobrej dziewczynie dręczonej przez złą macochę i jej córki. Jej los odmienia się dzięki wróżce, która zmienia brudne łachmany w piękną balową suknie, a dynie w lśniącą karetę.


Żabi Król

Baśń o księżniczce, która podczas zabawy traci w studni złotą kulkę. Mieszkająca tam żaba obiecuje, że ją odzyskać w zamian za przyjaźń. Początkowa niechęć księżniczki do żaby  zmienia się w sympatie by ostatecznie przerodzić się w uczucie, którego uwieńczeniem jest pocałunek księżniczki po którym żaba zmienia się w pięknego królewicza.


Czerwony Kapturek

Opowieść o dziewczynce, która idzie przez las do chorej babci i po drodze spotyka przebiegłego wilka. Bestia zjada babcię a następnie czerwonego kapturka. Na szczęście obie zostają uratowane przez myśliwego.

 

Jaś i Małgosia

Baśń o dzieciach porzuconych w lesie przez rodziców. Trafiają one do chatki z piernika, w której mieszka zła czarownica. Chce ona zjeść rodzeństwo jednak dzięki sprytowi Małgosi dzieciom udaje się przechytrzyć wiedźmę.


Królewna Śnieżka

Historia o dziewczynce, której macoch nie może znieść, że dziewczynka jest piękniejsza od niej. Porzucona w lesie Śnieżka trafia do domku siedmiu krasnoludków. Zła królowa próbuje ją otruć na różne sposoby co prawie by się  jej udało, gdyby nie szlachetny książę, który ratuje Śnieżkę.



Poniżej interpretacja dokonanego przez Ciebie wyboru

 

 

 

 

 

Kopciuszek

Symbole w tej baśni:

kopciuszekBruno Bettelheim, psychoanalityk uważa bajkę o kopciuszku przede wszystkim za opowieść o zazdrości i rywalizacji między siostrami. Rywalizacja ta to klasyczna walka o względy najpierw ojca, a później księcia. Jednak Kopciuszek tak naprawdę to bajka głównie o tym jak kopciuch brudny, wyśmiewany, spotyka kogoś, kto się w nim zakochuję, podziwia go i jest dla niego całym światem.

Jeśli wybrałaś tę baśń:

Szukasz księcia, który będzie Cię adorował i uważał za najpiękniejszą kobietę. Chcesz być wspaniała w jego oczach, bo sama o sobie myślisz nie najlepiej. Potrzebujesz dobrej wróżki, która zmieni cię w piękność. Poczucie własnej wartości budujesz na tym co widzisz w oczach mężczyzny. Może jednak warto wytrzeć buzię z popiołu i zrozumieć, że nie potrzebujesz dobrej wróżki ani księcia, bo tak naprawdę jesteś piękna i wartościowa nawet bez nich.

 

Żabi Król

zabiSymbole w tej baśni:

To historia o budowaniu relacji. Od samotnej zabawy złotą kulą po głęboką przyjaźń i miłość oraz o tym jak myląca bywa powierzchowność.

Jeśli wybrałaś tę baśń:

Prawdopodobnie jesteś rozczarowana zawieranymi znajomościami. Próbujesz wprawdzie działać jak księżniczka z bajki starając się zmienić i dojrzeć. Bo w tej bajce to właśnie ona przechodzi przemianę chociaż początkowo jest do niej zmuszona. Jednak w realnym świecie taka droga bardzo często jest złudna. Czasami lepiej jest szczerze porozmawiać z drugą osobą o tym co Ci przeszkadza lub co Cię niepokoi.


Czerwony Kapturek

czerwonySymbole w tej baśni.

Samotna wędrówka dziewczynki przez las to rodzaj pożegnania z dzieciństwem i dorastaniem. Jest to bajka o utracie niewinności czasami wbrew sobie. To klasyczna przypowieść o uwodzeniu (rozmowa wilka z kapturkiem podczas zbierania kwiatów).

Jeśli wybrałaś tę baśń:

Może to być znak, że trochę wstydzisz się swojej seksualności co jest rezultatem sposobu w jaki zostałaś wychowana. Kobieta - Czerwony Kapturek podświadomie pragnie zostać uwiedziona dzięki czemu będzie mogła zrzucić część odpowiedzialności za to co robi.

 

 


Jaś i Małgosia

jasSymbole w tej baśni:

To historia o lęku dziecka przed rozstaniem z matką, opuszczeniem przez nią. Jaś i Małgosia wychodzą z tej próby zwycięsko. Nie tylko radzą sobie z niebezpieczeństwami, ale również zapewniają swojej rodzinie środki do życia. Najważniejsze jest tu przezwyciężenie lęku, współpraca chłopca i dziewczynki. Ważna jest również postać Małgosi to ona jest osobą aktywną myślącą, podejmującą decyzję.

Jeśli wybrałaś tę baśń:

Ważna jest dla Ciebie niezależność, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. Sam fakt, że nie wybrałaś żadnej z postaci księżniczki wiele o tobie mówi. Nie jesteś typem uległej milczącej kobiety, która czeka na księcia aby poddać się jego woli. To właśnie takie Małgosie potrafią wygrać ze strachem i narzuconymi im konwenansami.


Królewna Śnieżka

sniezkaSymbole w tej baśni:

Najważniejsza jest tu zła macoch, symbolizująca negatywne uczucia młodych kobiet do matek. Układy między nimi często są trudne. Matki są zazdrosne o urodę córek i o to, że wszystko mają przed sobą. Z kolei córki zazdroszczą matce dojrzałości i stabilnej miłości męża. Ważna jest również reakcja Śnieżki. Ona nie próbuje rywalizować, rezygnuje z dorosłości uciekając w dziecięcy świat do domku krasnoludków.

Jeśli wybrałaś tę baśń:

Może to oznaczać konflikty w relacjach z matką, od której ciągle słyszysz krytykę. Prawdopodobnie obawiasz się również dorosłości, która niesie ze sobą akceptację własnej seksualności. Nie chcesz dopuścić jej do głosu woląc oprzeć się na relacji przyjacielskiej. Mężczyzn traktujesz jak małe krasnalki. Marzysz jednak o tym, aby ktoś przebudził Cię z tego snu, a wtedy będziesz mogła dorosnąć.

 

Na podstawie miesięcznika "Samo Zdrowie"

Artykuły o podobnej tematyce

  • Bajki rozebrane

    bajki rozebrane

    Bajki rozebrane

    Miller Katarzyna, Cichocka Tatiana

    Czy pamiętasz swoją ulubioną baśń z dzieciństwa? Taką przy której spędzałaś/ spędzałeś długie godziny i nigdy nie miałaś / miałeś jej dość? Takiej, która wyjątkowo cię poruszała?

    więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy