Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Lektury dla rodziców

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Wychowanie dziecka, to trudna sztuka z czym zapewne zgodzi się każdy rodzic. Ogrom odpowiedzialności, jaki spoczywa w rękach rodziców niekiedy sprawia, że czuja się przytłoczeni, sfrustrowani i pełni obaw. Dlatego też każda pomoc, która rozwiewa wątpliwości, przynosi wyjaśnienie i daje wskazówki, jest na wagę złota i potrafi zdjąć niejeden ciężar z ramion zatroskanych rodziców. Najłatwiej dostępnym źródłem pomocy, dla każdy rodzic, jest literatura, która z niejednego „laika" potrafi zrobić „rodzica specjalistę". Ważne jednak, aby wiedzieć po jaką literaturę sięgnąć, gdzie szukać wiedzy, by była sprawdzona, a wcielenie jej w życie przyniosło same korzyści. Takimi pozycjami wartymi polecenia są dwie książki mówiące o rozwoju dziecka wydawnictwa Impuls.

Psychoruchowy rozwój dzieckaPierwsza z nich, to książka Elżbiety Marii Minczakiewicz pt. "Psychoruchowy rozwój dziecka. Diagnoza." Jest to poradnik, który pomoże rodzicom w zadbaniu o prawidłowy rozwój psycho - ruchowy pociechy. Rozwój dziecka jest niesamowitym cudem natury. Obserwując rozwój malucha można dostrzec niezwykły przebieg tego procesu, który zachwyca swoim uporządkowaniem, harmonią i zsynchronizowaniem z potrzebami i możliwościami dziecka. W trakcie rozwoju dziecka, rodzice niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy rozwój ich maleństwa przebiega prawidłowo. I właśnie na to pytanie może pomóc odpowiedzieć polecana pozycja. Poradnik zawiera bowiem „kartę obserwacyjną" wraz z listą wskaźników, która umożliwia obserwowanie kolejnych etapów rozwoju dziecka. Karta ta umożliwia śledzenie postępów w rozwoju wielu funkcji wykształcających się u dziecka już od chwili jego narodzin do ukończenia 36 miesiąca życia. Może być więc doskonałą podpowiedzią dla rodziców, jaki kierunek nadać wychowaniu dziecka, w jaki sposób pomagać, aby jego rozwój przebiegał prawidłowo.

Rozwój małego dziecka (od momentu narodzin do około 7 roku życia) ma charakter całościowy tzn., że na tym etapie rozwoju, rozwój ruchowy (motoryczny) i psychiczny (intelektualny) dziecka postępuje równolegle. Prowadzi to do tego, że jakiekolwiek zaburzenia w rozwoju ruchowym natychmiast wpływają na rezultaty rozwoju psychicznego, opóźniając wszelkie funkcje organizmu (np. siadanie, chodzenie, mówienie, koncentrację, uwagę, rysowanie... ). Dziecko w trakcie opanowywania możliwości swojego ciała nie tylko rozwija siłę i sprawność poszczególnych jego członków oraz funkcję zmysłów, lecz także wszelkie procesy poznawcze, umożliwiające odkrywanie świata. Dlatego też tak niezmiernie ważne jest, by rozwój psycho - ruchowy dziecka przebiegał harmonijnie w zgodzie z jego możliwościami. Książka „Psychoruchowy rozwój dziecka. Diagnoza" pozwala rodzicom na obserwację tego rozwoju. Z jednej strony umożliwia śledzenie postępów w rozwoju czynionym przez dziecko, a z drugiej wychwycić wszelkie nieprawidłowości, których wczesne zdiagnozowanie pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków mogących pomóc w przeciwdziałaniu deficytom rozwojowym.

Odpowiedzialni rodziceDruga książka autorstwa Małgorzaty Kościelskiej pt. „Odpowiedzialni rodzice" skupia się na sytuacjach dla rodziców trudnych, kiedy w rozwoju dziecka następuje widoczny „zgrzyt" i rodzice zmuszeni są do podjęcia decyzji, dokonania wyboru i wzięcia odpowiedzialności za dalszą drogę postępowania. Gdy wszystko w wychowaniu dziecka idzie gładko: dzieci rosną zdrowe i mądre wówczas nikt nie pyta o zasługi, chociaż warto, bo szczęście w rodzinie nie czyni się samo. Kiedy jednak w rodzinie coś zaczyna się „rwać", pojawiają się zaburzenia, przemoc, czy alkohol wówczas potrzebna jest pomoc. Pomoc dzięki której uda się rozwiązać dylematy wychowawcze z najlepszym skutkiem dla rozwoju dziecka i dobra rodziny. Aby jednak móc po taką pomoc sięgnąć trzeba wiedzieć, kiedy to zrobić, jakie zachowania, czy wydarzenia powinny zaniepokoić, na co szczególnie zwrócić uwagę no i gdzie tej pomocy szukać.

Pod słowami odpowiedzialni rodzice może skrywać się wiele treści. Mogą to być ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za krzywdę swoich dzieci, ludzie którzy podejmują się opieki dziecka, które w szczególny sposób np. z racji choroby, czy kalectwa tej troski wymaga, odpowiedzialni to również ci, którzy na miarę swoich możliwości dbają, by żadne dziecko nie doznało krzywdy. Odpowiedzialność rodziców może przybierać różne oblicza. Może być troską i okazywaniem miłości, skrywać się w wyrzutach sumienia i oskarżaniem samego siebie lub nawet przybierać formy okrucieństwa wobec pociech. Jednak odpowiedzialny rodzic, to przede wszystkim osoba, która bierze odpowiedzialność za swoje postępowanie względem własnego dziecka i właśnie takiej odpowiedzialności uczy książka „Odpowiedzialni rodzice". Odpowiedzialność ta niekiedy bywa bardzo trudna zwłaszcza, jeżeli staje w obliczu upośledzenia, zaburzenia odżywiania, alkoholizmu, czy przemocy. W takich sytuacjach rodzicom zazwyczaj trudno ocenić, gdzie ich odpowiedzialność za rozwój dziecka się zaczyna, a gdzie kończy. W książce „Odpowiedzialni rodzice" autorka przytacza wiele sytuacji, z którymi zetknęła się w swojej pracy zawodowej, dotyczących właśnie rodzicielskiej odpowiedzialności. Nakreśla rodzinną sytuację, pokazuje mechanizmy, jakie rodziną rządzą i analizuje zachowania poszczególnych jej członków wyjaśniając trudne problemy związane z odpowiedzialnością, która jest fundamentem budującym życie rodzinne i społeczne.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy