Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Mity na temat szczęścia

brak oceny

mityMity na temat szczęścia

 

Radość z życia to umiejętność, którą możemy w sobie wzmacniać i pielęgnować. Zdarza się jednak, że pomimo naszych chęci i starań nie potrafimy w pełni docenić życia i się nim cieszyć. Winne mogą być mity na temat szczęścia, które zakorzeniły się w naszej podświadomości i z których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. I to właśnie te wyobrażenia - choć łatwe do zakwestionowania - mogą ograniczać naszą zdolność czerpania radości z życia. Warto zatem się im przyjrzeć i zastanowić, czy przypadkiem nie kierujemy się ich podszeptami.


1. Trzeba być bogatym, żeby cieszyć się życiem. Gdy dochody zaczynają przekraczać próg ubóstwa, ilość zarabianych pieniędzy przestaje mieć jakikolwiek związek z odczuwanym szczęściem. W istocie jesteśmy szczęśliwi, gdy oddajemy się niedrogim rozrywkom, które wymagają naszego aktywnego udziału. Nic zatem dziwnego, że bierna rozrywka - taka jak oglądanie telewizji - obniża nam nastrój. O wiele większe korzyści odnosimy z aktywności zmuszających nas do zaangażowania jakichś naszych talentów, na przykład czytania czy pomagania innym.


2. Zabawa to coś złego albo oznaka niedojrzałości. Jak nauczał Gandhi, to nie przyjemność niszczy naszą świadomość, ale przyjemność bez udziału świadomości. Zdrowa przyjemność zwiększa poczcie szczęścia i naszą wydajność.


3. Wszystkie prace muszą być wykonane zanim oddam się przyjemności. W najbardziej skrajnej i nielogicznej postaci to przekonanie nie pozwoliłoby nikomu oddać się jakiejkolwiek przyjemności, gdyż zawsze jest jakaś praca, którą można jeszcze wykonać.


4. Liczy się tylko wynik, a nie proces. Proces, to podróż, którą możemy się cieszyć. Sztuka polega na tym, żeby znaleźć przyjemność w wykonywanej pracy i innych aspektach życia. Czy ktoś, kto odnosi liczne sukcesy ale nie potrafi się cieszyć, rzeczywiście jest szczęśliwy?


5. Jestem czegoś wart tylko wtedy, gdy odnoszę sukcesy; moja wartość jest mniejsza, kiedy się bawię, niż wtedy, kiedy coś wytwarzam. W tym stwierdzeniu wartość wewnętrzna człowieka została błędnie zestawiona z wartością rynkową. A przecież nasza wartość wewnętrzna nie zmienia się bez względu na to, czy śpimy, bawimy się czy coś wytwarzamy.


6. Przyjemność zmniejsza wydajność. Z pewnością może się zdarzyć, że ktoś pozwala sobie na zbyt wiele przyjemności lub używa jej, by uciec przed odpowiedzialnością czy obowiązkami życiowymi. Jednak ludzie szczęśliwi są wydajniejsi i podejmują lepsze decyzje od tych, którym brakuje radości życia.


7. Moje błędy i wady sprawiają, że nie zasługuję na przyjemność. Błędy i wady potwierdzają, że jesteśmy omylni, ale nigdy nie pomniejszają naszej wartości wewnętrznej i nie pozbawiają nas prawa do tego, byśmy na coś zasługiwali.


8. Biorąc pod uwagę to, ile nieszczęść i problemów jest na świecie, chyba nie można być w pełni szczęśliwym. W rzeczywistości ludzie na ogół są szczęśliwi bez względu na płeć, rasę, wiek, status zawodowy, a nawet ułomności psychiczne czy fizyczne.


9. Tylko atrakcyjni ludzie mogą być szczęśliwi. Szczęście to wysiłek wewnętrzny stosunkowo mało zależny od wyglądu zewnętrznego.      

 

Źródło: Glenn R. Schiraldi. 2014. 10 prostych sposobów na poczucie własnej wartości. Sopot: Funky Books.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy