Operacja wymaga zalogowania

Jak dbać o własne granice?

źródło: Plasterek.pl

brak oceny

graniceJak dbać o własne granice?  

 

Troska o wewnętrzne terytorium i dbanie o własne potrzeby przełoży się nie tylko na Twoje zadowolenie, ale także odbije korzystnie na całym otoczeniu. Jeśli Ty będziesz zadowolony, spokojny i spełniony, to i Twoje otoczenie na tym skorzysta. Dlatego warto zacząć od zatroszczenia się o siebie.

Ciągłe podporządkowywanie się innym wbrew Twoim chęciom naraża Cię na frustrację i dyskomfort. Wówczas nie ma dobrego rozwiązania ponieważ, jeżeli Ty nie czujesz się dobrze, to Twoje otoczenie też to odczuwa.

Dlatego swoją przygodę z obroną własnych granic zacznij od ćwiczeń wprowadzających do nauki odmawiania.

 

Ćwiczenie


1. W wolnej chwili, gdy będziesz sam przez kilka minut powtarzaj na głos słowo „NIE".

2. Zwróć uwagę, jak ono brzmi: czy pewnie, spokojnie i zdecydowanie, czy też nieśmiało, zbyt cicho i niepewnie?

3. Powtórz ćwiczenie mówiąc "NIE" przy zaufanej osobie, która powie Ci, czy w jej odbiorze Twoja odmowa brzmi wiarygodnie.

4. Zwróć uwagę, jakie emocje wywołuje w Tobie wypowiadanie słowa "NIE".

5. Zaobserwuj, jaka jest Twoja postawa, mimika, pozycja ciała podczas wypowiadania słowa "NIE" (dobrze jest robić to ćwiczenie przed lustrem).


Większość sygnałów, jakie wysyłamy innym, przekazujemy niewerbalnie, poprzez wyraz twarzy, oczu, pozycję ciała, gesty. Możemy bardzo dużo informacji przekazać bez słów. Jeżeli więc mówisz NIE z pochyloną głową, nie patrząc w oczy, z opuszczonymi ramionami - wówczas sygnały niewerbalne są sprzeczne z przekazem werbalnym. Dla otoczenia może to być informacja, że mówisz NIE, ale w głębi duszy myślisz TAK. Taka postawa wyraża też niepewność, brak zdecydowania i zapewne tak właśnie jest, bo nie dajesz sobie prawa do odmowy.

Gdy jesteś pewien swych racji, tego, że możesz odmówić, wówczas automatycznie przybierasz odpowiednią do decyzji postawę ciała, mówisz mocnym spokojnym głosem, patrzysz rozmówcy prosto w oczy.


  • Aby móc spokojnie odmówić, nie czując się przy tym winnym, trzeba wcześnej poznać swoje emocje, przyjąć do wiadomości, że:  

  • Masz prawo do swojego autonomicznego terytorium i nikt nie ma prawa wtargnąć na nie bez twojej zgody.
  • Nie musisz brać odpowiedzialności za inne dorosłe osoby, one też mają swoje terytoria i mają prawo do swoich emocji z wszelkimi konsekwencjami np. mogą się na Ciebie obrazić, jeżeli akurat tego potrzebują.
  • Masz prawo do rozdzielania problemów i wyznaczania granic, choć istnieje prawdopodobieństwo, że jeżeli dotychczas nigdy tego nie robiłeś, osoby z Twojego otoczenia będą wyrażać swoje niezadowolenie.
  • Masz prawo nie zgadzać się na szantaż emocjonalny i manipulację, Bi jest to naruszanie granic Twojego terytorium.
  • Nie musisz się obawiać, że otoczenie Cię odrzuci, jeżeli omówisz (czyli nie spełnisz oczekiwań), przeciwnie zacznie wreszcie respektować Twoje granice.
  • Jeśli pozwolisz innym naruszać swoje granice, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą to robić, załatwiając swoje sprawy Twoim kosztem.
  • Wymagając od innych, by szanowali Twoje granice jesteś zobowiązany do szanowania granic innych ludzi.

 

Na podstawie: Asertywnośc na codzień. Agnieszka Wróbel. Warszawa: Wydawnictwo Samo Sedno.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy